Çakıcı Plaza


DYT. İKLİMA MELTEM KARAKOÇ EVSEN


SON BAHARDA KALİTELİ BESLENEREK SALGINLARDAN KORUNUN


SON BAHARDA KALİTELİ BESLENEREK SALGINLARDAN KORUNUN

Yaşadığımız mevsimin etkisiyle oluşan hava değişimleri ne yazık ki başta grip olmak üzere soğuk algınlığı ve enfeksiyon gibi hastalıkları beraberinde getirdi. Bu hastalıklardan korunabilmek için yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir.

 Mevsim geçişlerinin beslenmemiz üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir. Mevsimler değişirken genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Günlerin kısalması, hareketlerin azalması, iştahımızı ve hayat kalitemizi olumsuz etkiler. 

Size sunacağım birkaç basit öneriyle sonbaharın getirdiği bu olumsuzluklardan etkilenmeden kurtulabilirsiniz…

SU İÇME ALIŞKANLIĞI KAZANIN

Su vücudun en önemli yapı taşıdır. Bağışıklık sistemi elemanlarının düzenli işleyebilmesi için yeterli suyun vücudumuzda bulunması gerekmektedir. Ne yazık ki havaların serinlemesiyle birlikte susuzluk hissi azaldığından yeterince su tüketmeye özen göstermemeye başlıyoruz. Bu olumsuz durumun sonucunda vücut düzgün işleyemediğinden bir yandan bağışıklık sistemimiz çökerken bir yandan da sindirim sistemimiz de duraksamalar meydana gelebilmektedir.

C VİTAMİNİ İLE BAĞIŞIKLIĞINIZI KORUYUN  

                      C vitaminini bağışıklığa olan olumlu etkileri ile bilinmektedir. Özellikle kışa doğru geçtiğimiz bu dönemlerde besinlerle birlikte doğal takviye olarak sık sık faydalanmamız gereken bir vitamindir.

Peki biz C vitaminini hangi besinler ile temin edebiliriz?...             

Maydanoz, roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kivi, yeşilbiber, kuşburnu gibi besinleri bu aylarda sofralarımızda bol bol bulundurarak ihtiyacımız olan C vitaminini sağlayabiliriz.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİN

Özellikle günlerin kısalmaya başlaması ve yazdan kalma alışkanlıkla gece geç saatlerde yememeye özen göstermeliyiz. Az ve sık beslenme bu dönem de de oldukça önemlidir. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olur. Bu nedenle günde 6 öğün beslenmeli ve 4 saatten fazla aç kalamamalıyız.

YİYCEKLERİ MEVSİMİNDE TÜKETİN

Yiyecekleri mevsimin de tüketmek hormonlu besinlerden ve katkı maddelerinden korunmanın en etkili yoludur.

UYKUNUZU DÜZENE SOKUN

Uyku saatlerinin dengesiz ve düzensiz olması beslenme düzenimizi de olumsuz etkiler. Düzensiz uyku, düzensiz beslenmeyi ve yorgunluğu da beraberinde getirir. Uykusuzluk  hormon dengemizin düzenli işleyişini bozar ve dolaylı yollardan bağışıklığın zayıflamasına sebep olur

 

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTTIRIN

            Kendinizi yorgun hissedip sosyal hayattan uzaklaşarak bahar yorgunluğunu yenemezsiniz. Eve kapanmak yerine açık havada yarım saatlik yürüyüşler yapmak hem ruhunuza hem bedeninize iyi gelecektir.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim…

DYT. İKLİMA MELTEM KARAKOÇ EVSEN