Çakıcı Plaza

Samsung ve OPPO Türkiye'de Telefon Üretecek İddiası

Ortaya atılan iddialara göre Samsung ve OPPO Türkiye'de akıllı telefon üretmeye hazırlanıyor.
BİLİM 21.12.2020 16:59:00 0

Bloomberg HT'ye bilgi veren üç kaynağa göre, dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden Samsung ve OPPO Türkiye'de üretime başlayabilir. OPPO yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli'de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor.

Konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı. Ancak böyle bir gelişmenin yerel tüketiciyi sevindireceği öngörülüyor.

Bomba iddia: Samsung ve OPPO Türkiye'de telefon üretecek!

Aktarılan bilgilere göre, akıllı telefon üreticisi olan iki devin 2021 yılında ülkemizde üretime başlaması düşünülüyor. Ayrıca bahsi geçen üretim tesislerinde sadece akıllı telefonların montajı değil, parça üretiminin de olacağı söyleniyor.

OPPO'nun Türkiye'deki bu üretim tesisi için 50 milyon dolarlık bir yatırım ile başlaması bekleniyor. Şirket bazı modellerini tamamen ülkemizde üretmeyi hedefliyor. Akıllı telefon pazarında Türkiye'de oldukça popüler olan Samsung ise ülkemizdeki üretim tesisi için daha küçük bir yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıca Samsung'un üretim faaliyetlerinin montaj ağırlıklı olması bekleniyor. 

 

Geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlanan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detayların, şirketlerin Türkiye'de üretim kararının önünü açtığı düşünülüyor. Karara eklenen geçici maddede: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.” ifadeleri kullanılmıştı.