UA-88098349-1
Yazı Detayı
10 Nisan 2020 - Cuma 21:23
 
Şanlı Şehrin Destansı Zaferi
İbrahim Taş
tasibrahim10@gmail.com
 
 

Tarihi binlerce yıllık geçmişe dayanan, birçok medeniyete beşiklik etmiş olan Şanlıurfa için 11 Nisan 1920 tarihi dönüm noktalarından birisidir.

Ülkemizin ve bölgemizin düşman işgalinden kurtuluşu olan bu günler aynı zamanda acının, kederin ve hüznün uzun süre yaşandığı, gözyaşının dinmediği zamanlardır. Bu zor günlere rağmen; Anadolu insanının onurunu, gururunu, din, vatan, millet ve bayrak sevgisini ve kahramanlıklarını göstermesi bakımından da önemlidir ve tarihe not düşülecek niteliktedir.

Bu sene Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını idrak etmekteyiz.  Bu sevgi, bu gurur, şehrin her noktasında her bir vatandaş tarafından coşkuyla kutlanmaktadır. Bu kutlamaların amacı; tarihin derinliklerine gidebilmek, o yıllarda yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir. O gün bizlere bu acıları yaşatan küresel güçler geçen 100 yıllık süre zarfında da boş durmamış, insanlarımızın huzurunu bozmak için akla hayale gelmeyen yöntemlerle bizi birbirimize düşürmek için uğraşmış, güçsüz düşürmek, dünya sahnesinden silebilmek için büyük çaba sarf etmişlerdir. Nitekim 15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe girişimini sahneye koydukları gibi. Bu darbe kalkışması karşısında sağduyu hâkim olmuş. 7’ den 70’ e Türk halkı meydana inip, tanka, topa ve silahlı saldırılara karşı yekvücut olup, hain darbecileri püskürtmüşlerdir. Tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak anlayışıyla, Türk milleti; bu hainlere karşı yeni bir kahramanlık destanı yazmıştır. Yenidünya düzeninde, bir kez daha adını altın harflerle yeniden tarihe yazdırmıştır. Böylece, Milli irade tecelli etmiş olup, Yüce Türk Devletini ortadan kaldırmaya çalışan bedbahtlara da gerekli cevap verilmiştir.

Kendi güç ve potansiyelimizin, dünyada hiçbir millete nasip olmayan vatan aşkı, millet ve rengini şehitlerimizin kanından alan ay-yıldızlı şanlı bayrak sevgimizin farkında olmalıyız. Dünyanın gözbebeğinin Türkiye, Türkiye’nin gözbebeğinin ise Şanlıurfa olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. İlimiz, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Göbekli tepe, Tarihi Harran Üniversitesi ve Kümbet Evleri, Soğmatar Harabeleri, Şuaypşehri, Han ’el Bar ’ur gibi yerlere sahip olup, tarihi derinliği olan bir vatan parçasıdır. Şanlıurfa hiç şüphe yok ki; Kurtuluş Savaşımızın, Cumhuriyet’e giden yolun en önemli kilometre taşlarından birisidir.

Tarihten önemli dersler çıkaran Şehrimiz bugün de globalleşen dünyada hak ettiği yeri alma noktasında önemli adımlar atmıştır. Cumhuriyetin kurulmasından bu tarafa, ülkemiz ve Şehrimizde de gelişim ve değişim noktasında atılımlar gerçekleştirilmiştir. Müreffeh bir gelecek için İlimiz, çağdaş dünyaya ayak uydurabilen, teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilen bir kent hüviyeti kazanmıştır. Bir tarih ve medeniyet kent’i; Şanlıurfa yarınlara güvenle bakmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerimle, tüm Şanlıurfalı hemşerilerimin bu mutlu ve tarihi gününü kutluyor, bir daha bu günlere düşmemek için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmeleri inancıyla, milletimize bu acı ve hüzün dolu günleri bir daha yaşatmamasını, Allah’tan temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

İbrahim Taş

 
Etiketler: Şanlı, Şehrin, Destansı, Zaferi,
Yorumlar
Haber Yazılımı