UA-88098349-1
Haber Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 00:19
 
Yanlışı Yanlış Yerde Arıyoruz
Köşe Yazarımız Eğitimci Mehmet Çiçek'in Kaleminden
KÖŞE YAZISI Haberi
Yanlışı Yanlış Yerde Arıyoruz

Tüm zamanların en azılı düşmanı zayıf ilimdir. İnsanda eksik, kendi içindeyse tamdır. Herhangi bir konuda sahip olduğumuz zayıf ilim, yetersiz ve temellendirilmemiş olmasına rağmen bizde tamlık hissi uyandırır. Zayıf ilmin kendi içinde barındırdığı bu tamlık hissi insanı konuşmaya veya eylemde bulunmaya teşvik eder. Bu nedenle insan ilmiyle kemale erdiğini düşünürken hakikatten bihaberdir. Ancak insan bu durumun da farkında değildir. Çünkü zayıf ilmin kendi içinde barındırdığı tamlık hissi, kişinin karar ve eylemlerinde doğru yolda olduğu hissiyatı verir.

Geçmiş zamanlardan günümüze dek insanlığın eylemlerinde ölçüt aldığı zayıf ilim, savaşların, ölümlerin hırsların, katliam ve daha sayamadığımız nice kötülüğün yapı taşıdır. Örneğin dini bilgi edinmiş bir kimse, sahilde bulduğu bir renkli taşın güzelliğinden etkilenerek tüm taşların aynı renkte olduğu kanısına varır. Tüm taşların aynı renkte olma olasılığını hiç hesaba koymadan bunu söz ve davranışlarına uygulamaya başlamıştır bile. Sorgusuz, sualsiz, temelsiz, hatta ve hatta yanlış olduğu kanısı olsa dahi bir bilgi edinmiş olmanın verdiği doyumla, inanmış olduğu şeyi savunmaya başlar. Çünkü bu durum zayıf ilmin sağlamış olduğu bir tamlık hissinin yansımasıdır. Yalnız burada “zayıf ilim” cahillik kavramıyla karıştırılmamalıdır. Çünkü bu kavramlar, birbirinden farklı mana barındırır. Her ne kadar “cahillik” kavramı, sıfat anlamıyla “ eğitim öğretim görmemiş kimse “ genel anlamda ise “belirli konuda yeterli bilgisi olmayan” şeklinde tanımlansa da bu kavram “zayıf ilmi” tam manada karşılayamaz. Çünkü zayıf ilmin verdiği tamlık hissi kişiyi sorgulanmadan doğru kabul edilen eyleme zorlar. Bu da geçmişten günümüze kadar bütün yanlışların sebebidir. Zaten günümüzde de “cahillik “ kavramı, daha çok hakaret niteliği kazanmış olup zayıf ilim sahibi bir kimse için kullanıldığı zaman, o kişinin eylemlerinde daha da fütursuzca davranmasına sebep olur.

Sonuç olarak bir kimsenin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasının nedeni, edinmiş olduğu bir takım zayıf bilgilerdir. O halde kimseyi kastetmeden bizzat şahsıma sesleniyorum:  Zayıf ilminle eyleme geçme,  hakikatin kendisini bulana dek. Bilgi, barış içinde yaşamanın tek ilacıdır.

Mehmet Çiçek

23.04.2020 Pazartesi

Kaynak: Editör: Abdullah Akkurt
Etiketler: Yanlışı, Yanlış, Yerde, Arıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı