UA-88098349-1
Haber Detayı
03 Kasım 2016 - Perşembe 13:39
 
Tek kelime ‘’MUHTEŞEM’’
Güneydoğu Gündem Editöründen
DİĞER Haberi
Tek kelime ‘’MUHTEŞEM’’

Tek kelime yeterli içimdekileri anlatmaya; MUHTEŞEM!!

Dün unutulması imkansız bir gündü. Tadı damağımızda kalan bir gündü. Bundan böyle sık sık görmek istediğimiz bir gündü. Yüreğimizi sevgiyle, içimizi huzurla, beynimizi güzel bir gelecek umuduyla doldurduğumuz bir gündü.

Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi el ele verdi. Diyarbakır'a bir nefes aldırmak niyetiyle muhteşem bir kültür sempozyumuna imza attılar. Öyle bir imza ki hepimiz mest olduk. Dün açılış günüydü. Öğle itibarı ile başladı Diyarbakır Kültür Etkinlikleri. Gece son buldu. Gün boyu katılım muazzamdı. Bir itirafta bulunayım bu kadar katılımı beklemiyordum.

O coşkulu katılımı görünce zaman zaman gözlerim doldu. Hem sevinç hem de Hasret’ten. Ne kadar aç kalmışız huzura ve birlikteliğe. Duyduğumuz anda doluştuk salonlara. Normal bir durumun bizler için ultra lüks yankılar uyandırması ne vahimdir.

Düne dönersek herkes mutluydu. Sadece kendi adıma konuşmuyorum. Keyifler tavan yapmış ve ağızlar kulaklara varmıştı tüm bireylerde. Değmeyin keyfimize boyutundaydı şehir. Gözümüz gönlümüz açıldı. Dostları gördük coştu yüreğimiz. Yenilerini tanıdık daha da büyüdük ve beslendik. İl dışında ki pek çok sanatçı, siyasetçi, iş insanı akın etmişti şehrine hemşerileri ile kaynaşmak için. Başta Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy olmak üzere emeği geçen tüm herkese sonsuz teşekküllerimi sunuyorum.

Diyarbakır tarihiyle, kültürüyle, eserleriyle, insanıyla ve daha pek çok konuda öncülük yapmıştır geçmişte. Peki, son dönemde ne değişti? Neden bu şehirden dışarıya acıdan ve gözyaşından başka bir şey çıkmaz oldu? İl dışından dostlarımızı neden getiremiyoruz buraya? Aslında çözümü bugün gördük. Tüm bu olumsuzlukları değiştirmek çok zor değilmiş. İstenirse kayıtsız ve şartsız aynı paydada buluşmayı gerçekleştirebiliyoruz demek ki. Öncelikle şu konuyu iyice ezberlemek gerekiyor; şiddet ile hiç bir şey çözülmez.15-20 yıl öncesi durumda değil Türkiye. Hepimizin kaybedecek çok şeyi var. İşimiz, eğitimimiz, yatırımlarımız, hayallerimiz, geleceğimiz, evlatlarımız var. Bunların farkına varmamız pek çok noktanın hoşuna gitmiyor. Bunun da farkındayız. Huzurumuza sahip çıkmamız gerekiyor. Bu gemi batarsa hepimiz batarız unutulmasın. Dışarıdan yardım botu gelirde kurtulurum planlarınız varsa bence unutun. Yok öyle bir dünya. Her gün onlarca mültecinin boğulma ve kovulma haberlerini izliyoruz. Huzur istiyoruz, hakkımız olan hizmeti istiyoruz, geleceğe güvenle yürümek istiyoruz. Ve ruhumuzu besleyecek sosyal, kültürel, sanatsal etkinlikler istiyoruz. Tıpkı bugün gibi. Tıpkı Diyarbakır gibi. Emeği geçen tüm herkese tekrar teşekkürler.02 Kasım-05 Kasım tarihleri arasında yapılacak Diyarbakır kültür sempozyumu. Gayet güzel ayarlanmış zaman ve mekan programı ile tüm herkesi bekliyor. Programlara katılım için gerekli bilgileri Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi ile irtibata geçip öğrenebilirsiniz. Bizler orada olacağız elimizden geldiğince.

Kültürünü kucaklamaya var mısın Diyarbakır?

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tek, kelime, ‘’MUHTEŞEM’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı