UA-88098349-1
Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 13:18
 
Sansürden Sonra İlk Mesajlarını Verdiler
Sur Belediyesi eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir 24 Temmuz sansürün kaldırılmasının yıl dönümü ve gazeteciler bayramı dolayısı ile bir yazılı açıklama yaptılar.
SİYASET Haberi
Sansürden Sonra İlk Mesajlarını Verdiler

Açıklamada eşbaşkanlar şunları ifade ettiler “Hepinizin bildiği üzere Türkiye’de basın karnesi oldukça karanlıktır ve maalesef ülkemizde sadece basın üzerinde değil birçok alanda sansür uygulanmakta insanlar bu ülkede düşüncelerini hür bir şekilde söylememekte” dediler.

Eşbaşkanlar açıklamanın devamında ise “Son yıllarda basın özgürlüğü açısından baktığımız zaman utanç verici bir durum ile karşı karşıyayız. Şu anda 150 üzerinde gazeteci cezaevlerinde ve bunların 12’si kadın gazetecilerden oluşuyor. Neredeyse hakkında soruşturma dava açılmayan gazeteci kalmadı.  Basın özgürlüğü, haber alma ve toplumu bilgilendirme tamamen ortadan kaldırıldı.  Toplum tek elden servis edilen haberciliğe mahkûm edilmek istendi. Özellikle de bu durumdan nasibini alanlar ise Kürt ve muhalif medya oldu. Tablo böyleyken ve yoğun bir şekilde sansür devam ederken bu ülkede basın özgürlüğünden bahsedilemez çünkü bu ülkede doğruyu tarafsızlığı seçenler üzerinde ciddi bir sansür uygulanmakta” dedi.

Eşbaşkanlar son olarak açıklamalarında; bizler gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri, umuduyla bir dahaki yıllarda sansürün olmadığı düşüncelerin özgürce yazıldığı özelikle de cezaevlerinde suçsuz yargılanan gazetecilerin serbest kalıp özgürce yazabilecekleri bir yıl olmasını temenni ediyoruz” dediler.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sansürden, Sonra, İlk, Mesajlarını, Verdiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı