UA-88098349-1
Haber Detayı
09 Kasım 2016 - Çarşamba 19:39
 
Şanlıurfaspor'da Perde Kapanmadan
Yazarımız Yaşar İçen'in Kaleminden
SPOR Haberi
Şanlıurfaspor'da Perde Kapanmadan

Haylaz evladı olanlar bilir az sonra anlatacağım durumu. Sizi kahreder, üzer, bol bol ağlatır, sinir krizlerine sokar yaramaz evlatlar. Tüm bu olumsuz durumlara rağmen kıyamaz analar evlatlarına. Her fırsatta koşar ve sarıp sarmalar analar. Evladının tırnağı taşa değsin istemez. Her daim yanında olur ve destekler. İşte Urfa halkı ve Şanlıurfaspor şu an itibariyle bu haldeler. Fedakâr, cefakâr ana  Urfalılar ve yaramaz evlat olan Şanlıurfaspor.
Dışarıdan baktığımızda imrenilecek hatta kıskanılacak bir tablosu var kulübün. Maddi manevi destekli, bol imkanlı, üç başkanlı bir kulüp neden başarısız olur ki? Tabiki her zaman olduğu gibi bu konuda da davulun sesi uzaktan hoş gelmişti. Şanlıurfaspor'u şehrinden ve usta futbol gözlemcilerinden dinledik. Kendimizce araştırdık. Bir kaç tespitte kendimizden katınca durumun bizim bildiğimiz gibi olmadığını öğrendik. Şanlıurfaspor Kulübü dört yıldır TFF 1. Ligde oynuyor. Şimdiye kadar istenilen başarılı performansı sergileyememiş. Bilhassa son iki yıldır durum daha vahim bir hâl almış. Maç öncesi büyük umutlarla gidilen tribünlerden hüzünle ayrılmak düşüyor taraftarlara. Şanlıurfaspor'da dikkatimi  çeken ilk detay şu oldu; taraftar olay çıkarmıyor mu yenilgiler karşısında? Öyle ya duyuyoruz ve görüyoruz taraftar şiddetini. Tesis basılmıyor mu? Futbolcular sözlü tacize uğramıyor mu? Pencereler ve camlar kırılmıyor mu? Araçlar taşlanmıyor mu? Bunlar ve benzeri sorularımın tamamı HAYIR cevabı ile son buldu. Yani takımın kötü oyununa rağmen taraftar desteği tam. Hayal kırıklığı, hüzün ve büyük üzüntüler yaşanmasına rağmen Urfalılar Şanlıurfaspor'u yalnız bırakmıyor ve tribünleri dolduruyor. "Hem giderim hem ağlarım " diyen gelin edasında olan taraftarları buradan tebrik ediyorum. Böyle taraftar her kulübe nasip olmaz. Kıymeti bilinmeli.
Peki Şanlıurfaspor neden istenilmeyen bu durumu yaşıyor ve yaşatıyor şehrine? İlk söylenen maddi imkanların ciddi şekilde kötü olması. Kulübün şu an 40 milyon civarı borcu olduğu  futbolculara ve teknik kadroya düzenli ödeme yapılmadığı söyleniyor. Ödeme aksayınca takımın motivasyonu düşüyor. Şanlıurfaspor'un resmi - onursal -fahri olmak üzere üç tane başkanı var. Faruk Çelik' de fahri başkan olarak yer alıyor kulüpte. Bu kadar bol başkanlı kulüp neden maddi sorun yaşasın? Üç başkanın kulübe maddi anlamda bişey katamazken  sorun anlamında çok şey kattıkları söyleniyor. Üç başkandan dolayı ciddi otorite sorunlarının yaşandığı belirtiliyor. Bir başkanın yanlış gördüğünü diğeri desteklerse ne olur? Kutuplaşma olur. Ayrışma olur. Herkes başına buyruk olur. Sahada top oynanmaz olur. Sonra oyun biter ve birinci lig perdesi kapanır. Bu kadar kesin söylüyorum sonuç bu olur. Tabi ki bu istenmeyen bir durum. Bir diğer sorunda Şanlıurfaspor' un altyapıya yatırım yapmaması ve önemsememesi. Kök salmayan ağaç büyüyemez ve tutunamaz. Alt yapıdan yukarıya can gitmeli güç gitmeli. Alt yapı hem kulüp hemde şehir için çok önemli. Gençlerin ve çocukların ruhsal ve fiziksel gelişiminin vazgeçilmezidir spor. Ayrıca sokaklardan ve kötü olaylardan uzak tutmada çok etkilidir. Şanlıurfaspor  kendi içinde uzlaşamıyor gibi bir izlenim veriyor dışarıya. İçte birlik olmazsa başarı asla gelmez. Başarısızlığı çözmenin ilk adımı bu. Sonrasında maddi sorunlar çözülmeli. Bu konuda fahri başkan Faruk Çelik önemli rol üstlenmeli. Şehrini seven siyasetçiler, iş adamları harekete geçirilmeli. Spor, toplumları motive eden önemli bir dinamik. Elde edilmiş güzel bir lig var Şanlıurfaspor Kulübü ve Urfa halkı için. Kaybetmemek adına herkes elini uzatmalı. Bizde kalemimizle dahil oluyoruz destek sunmaya. Şanlıurfaspor'un kurumsal yapıyı benimsemeyi bir türlü yapamadığı da konuşuluyor. Maalesef güneydoğu takımlarının ortak sorunu bu. Kademeler işin sorumlularına bırakılmıyor. Herkes - her an - her kademede etkili olmaya çalışıyor. OLMAZ OLMAZ OLMAZ. Herkes kendi alanını bilmeli. Başkasına müdahale etmemeli. Ortada bir sorun varsa herkes kendine bir pay almalı. Suçlayarak değil kabul ederek çözümler üretilir. Şanlıurfaspor taraftarları en kısa zamanda hak ettiği başarılı performansı görmeli.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfaspor'da, Perde, Kapanmadan,
Yorumlar
Haber Yazılımı