UA-88098349-1
Haber Detayı
17 Kasım 2016 - Perşembe 21:12
 
Ödem Yok Eden Besinler
Çoğu insana rahatsızlık yaratan ödemin pek çok sebebi var
SAĞLIK Haberi
Ödem Yok Eden Besinler

Çoğu insana rahatsızlık yaratan ödemin pek çok sebebi var. Kalp yetmezliği, böbrek sorunları, protein kayıpları, enfeksiyon, hipotroid ve daha pek çok hastalık ödem oluşumuna  sebep olur. Sıklıkla kadınlarda görülür. Ciddi ağrılara sebep olmasa da yarattığı şişkinlikler can sıkar. Bilhassa el ve ayaklarda ortaya çıkar. 
Damar içinden çıkan sıvıların  damar dışına çıkması ve doku arası ile deri arasında birikmesi sonucu oluşur. Bazen kişinin daha kilolu görünmesine sebep olur. Bunu engellemek için tedavilerin yani sıra ödem söktüren besin ve içeceklere soframızda yer vermeliyiz. Bu besinlere birkaç örnek verelim.
Ananas: içindeki maddeler sayesinde vücuttan sıvıyı atar. Ödem olan dönemlerde bir dilim ananas yemeniz yeterli.
Maydanoz: A ve C vitamini yönünden çok zengindir. Bitkisel lif içerir. Vücuttan sıvı atar. Fazla tüketimi tansiyon düşüklüğünün sebebidir.
Kavun ve kayısı: Sodyum potasyum dengesi sağlar. Her gün iki porsiyon tüketilmesi ödeme iyi gelir.
Turp: Doğal sıvı söktürücüdür. Haftada bir iki kez tüketilmelidir.
Süt ve yoğurt: Vücudun mineral dengesini dengeleyerek ödem oluşumunu engeller. Günde bir iki kez tüketilebilir.
Yulaf: Bol lif içerir. Yapısında bulunan beta glüten bağırsak hareketlerini hızlandırır. Böylelikle ödem oluşumu engellenir.
Adaçayı ve ısırgan otu: Yapılarından dolayı sıvı söktürücü  özelliğe sahiptirler. Günde bir iki fincan içilebilir. Fazlası tansiyon düşmesine sebep olur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ödem, Yok, Eden, Besinler,
Yorumlar
Haber Yazılımı