UA-88098349-1
Haber Detayı
14 Kasım 2016 - Pazartesi 22:59
 
Madde Bağımlılığında ÇAMATEM
Madde bağımlılığı çağımızın vebası durumunda.
GÜNDEM Haberi
Madde Bağımlılığında ÇAMATEM

Madde bağımlılığı çağımızın vebası durumunda. Tüm çalışmalara, yasaklara ve cezai yaptırımlara rağmen  bir türlü engellenemez bir durumda. Tam aksine gün geçtikçe artış yönünde bir grafik sergiliyor. Sosyal pek çok konuya elinden geldiğince destek sunan Güneydoğu Gündem olarak bu konuyu haber serisi olarak vermeyi topluma ve çocuklarımıza bir borç biliyoruz. 
Madde bağımlılığını a' dan z ' ye ele alarak sosyal bilinçlenme sağlamak hedefimiz. Haber serimizi ilk olarak ÇAMATEM ' i tanıtarak başlatmak istiyoruz.
Açıldığı günden beri binlerce çocuğun madde bağımlılığı tedavisi gördüğü Çamatem ( çocuk ve ergen madde bağımlılığı tedavi merkezi ) hem güneydoğu anadolu  bölgesinden hemde başka illerden  bağımlı çocukları ağırlıyor. Türkiye'nin İstanbul’dan sonra ikinci açılan merkezi Diyarbakır ' da bulunuyor. Doğu ve Güneydoğu' daki tek merkez olması sebebiyle hastaların neredeyse yüzde sekseni bu bölgelere ait. Geri kalan hastalar diğer bölgelerden geliyor. Çamatem'de tıbbi tedavinin yanı sıra , hastalara  pek çok etkinlikte sunulmakta. Spor, resim, müzik, çeşitli aktivite odaları ,bahçede ekim yapmak bu etkinliklerden bazıları. 
Madde bağımlılığının çok küçük yaşlara kadar düştüğü belirtiliyor. Bu konuda ailelere ve sosyal çalışmalara büyük görevler düşmekle birlikte  tedavi olmanın tek başına yeterli olmadığı bilinmelidir. Tedavi sürecinden sonra uygun şartların oluşmasına  aileler ,çevre ve kurumlar  destek olmalı.  Aksi takdirde yeniden madde kullanımına başlanması çok yüksek bir ihtimaldir. Yapılan en büyük yanlış, ailelerin madde bağımlısı bireyini kabul edip tedaviye götürmek yerine gizlemeyi tercih etmesidir. Saklama, kabul etmeme ,bireyi suçlama çözüm olmamakla birlikte durumu daha vahim bir hale dönüştürür.  Madde bağımlılığının on yaş seviyesine kadar düşmesi çok korkutucu bir durumdur.  Madde kullanımına başlayan çocuklar madde temini için pek çok kötü durumu yaşıyor ve yaşatıyor malesef. Hırsızlık, gasp, fuhuş, madde satıcılığı , yalan, cinayet, kavga. Bu durum tedavi edilmesi gereken  bir hastalık olarak görülmeli. Suçlayarak ve dışlayarak tedavi konusunda asla yol alınmaz. Tedavi sürecinde bağımlı bireyin aileside ciddi anlamda psikolojik destek almalıdır.  Çamatem bölgede pek bilinmiyor. Kurumun topluma sosyal çalışmalar ile tanıtımı yapılmalı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Madde, Bağımlılığında, ÇAMATEM,
Yorumlar
Haber Yazılımı