UA-88098349-1
Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 22:12
 
İsmail Çölkesen Yazdı: Bravo Zeynel Başkan
Şanlıurfa'nın güçlü kalemlerinden İsmail Çölkesen yazdı...Bravo Zeynel Başkan
KÖŞE YAZISI Haberi
İsmail Çölkesen Yazdı: Bravo Zeynel Başkan

Bravo Zeynel Başkan

Ülkemizi kara kâbus gibi çöken korana virüs salgını ile herkes bir sınav veriyor. Bu sınavı ülkemizde ve kentimizde en az kayıpla atlatmayı umut ederek sözlerime başlamak istiyorum.

“Bu bir sınav” demiştik, evet…. Her birey hayatı ile sınav verirken Devletimizi ve kentlerimizi yönetenler de hizmet sınavı veriyor.

Sağlık Bakanlığımız takdire şayan bir çalışma yaparak bu sınavdaki başarısını gösterirnken belediyelerimiz de boş durmuyor. Bu kapsamda özellikle Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün Türkiye’de bir ilke imza attığı çalışmayı takdir etmemek mümkün değil.

Zaten her şeyin güzel olduğu, krizin olmadığı, para sorununun yaşanmadığı, imkanların bol olduğu dönemlerde hizmet etmek marifet değildir. Önemli olan böyle günlerde yapılacak dayanışma ve özveridir. Nasıl ki aracınızı kasko sigortası yaptırdığınız sigortacınızın aracınız kaza yaptığında iyi mi kötü mü olduğunu anlıyorsanız, belediyelerin bu dönemde yapacağı hizmetler de öyle. Bu krizde gösterdikleri performans halkın gözündeki itibarları açısından çok önemli.

Yazımın başında “Bravo Zeynel Başkan” dedim. Bilirsiniz, gözümü budaktan sakınmayan bir gazeteci olarak iyiye iyi kötüye kötü derim. Zeynel başkan kötü iş yapsa önce ben eleştiririm, ama şimdi bu adamın hakkını inkar edenin Allah gözünü kör eder.

Peki ne yapıyor Zeynel Başkan? Öyle bir kriz yönetimi uyguluyor ki takdirle izliyoruz. Salgın başladığı ilk günden itibaren tüm ekiplerini alarma geçiren, profesyonelce hazırlanmış bir programla kent halkını yönlendiren Zeynel Başkan, sadece kendisine oy verenlerin değil, oy vermeyenlerin de “yiğidi öldür hakkını inkar etme” misali takdirini kazanıyor.

Kriz başladığı andan itibaren teknolojinin de imkanlarını kullanıp, tüm daire başkanlarıyla telekonferansla yaptığı canlı yayınla haberleşme sağlayan, başarılı bir orkestra şefi gibi ekibini yöneten, virüse karşı devletin aldığı tüm tedbirleri harfiyen uygulatan Zeynel Başkan, kentin tüm cadde ve sokaklarını neredeyse evlerimizin içi kadar güvenli hale getirmek için seferberlik ilan etti.

Halkın evinde kalması için sürekli bilgilendirme yapan, su borçlarından dolayı hiçbir vatandaşın ya da işyerinin suyunun kesilmesini yasaklayan Zeynel Başkan, fakiri – fukarayı da unutmadı. Büyükşehir belediyesi olarak ilk etapta 17 bin aileye gıda ve 4 bin 500 aileye hijyen paketi dağıtımı yapan Zeynel Başkan, bu destekleri de halkın evinin kapısına kadar gönderdi.

Tüm sağlık çalışanlarına toplu taşıma araçlarını ücretsiz hale getiren Zeynel Başkan, zabıtayı da harekete geçirip, aç gözlü fırsatçıların kolonya, sabun dezenfektan malzemelerinin fiyatlarını artırmamaları için gerekli önlemleri aldı.

65 yaş üstü vatandaşların da tüm ihtiyaçlarını 112 acil çağrı merkezini aramaları halinde giderme talimatı veren Zeynel başkan, çınar ağaçlarının bol bol dualarını alıyor.

Zeynel Başkan bunlarla da yetinmeyip tüm halkın araçlarını ücretsiz dezenfekte etmeye başladı. 11 Nisan Fuar Merkezi alanında kurulan istasyonda ticari taksilerden sonra araçlarını getiren herkesin bu hizmetten ücretsiz faydalanması sağlanıyor. Bu hizmetlere şapka çıkarılır. Eline, yüreğine sağlık Zeynel Başkan.

Değerli okurlarım; ölüm gerçeğini herkesin adeta ensesinde htiği günler geçiriyoruz. Dilerim bu kâbus bir an önce son bulur. Hepimiz bir sınavdayız. Yüce Rabbimin sınavımızı kolay geçirmesini temenni ediyorum.
Saygılarımla
İsmail Çölkesen

Kaynak: Editör: İbrahim Taş
Etiketler: İsmail, Çölkesen, Yazdı:, Bravo, Zeynel, Başkan,
Yorumlar
Haber Yazılımı