UA-88098349-1
Haber Detayı
17 Kasım 2016 - Perşembe 21:25
 
HARRAN ÜNİVERSİTESİ SİVEREK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİNİN AÇILIŞI YAPILDI
HARRAN ÜNİVERSİTESİ SİVEREK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİNİN AÇILIŞI YAPILDI
EĞİTİM Haberi
HARRAN ÜNİVERSİTESİ SİVEREK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bu yıl Eğitim Öğretime yeni başlayan Harran Üniversitesi Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesinin açılışı gerçekleştirildi.

      Siverek Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen Açılış programına Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Kardaş, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Şerafettin Çelik, İlçe Kaymakamı Vural Karagül, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı, AK Parti ilçe başkanı, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

       Fakültenin açılış programında konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın eğitimin önemine değinerek; İlmin Müslümanın yitik malı olduğundan, ne şartlarda olursa olsun ilmi tahsil etmekle mükellef olmamız gerektiğini belirtti.
Rektör Taşaltın konuşmasında; “Fakültenin açılmasında emeği geçen Sayın Vekilimize, Mehmet Ali beye, Koçali beye çok teşekkür ediyoruz. Siverekliler Urfa’ya karşı şunu derler Urfa’yı biz kurtardık, gelin şimdi Türkiye’yi kurtaralım. Avrupalılar bilimi bizden aldılar, bilimin temeli Müslümanlara ait. Endülüs emeviler de ki kitapları tercüme ederek Avrupa bilimi başlattı. Yoksa Avrupa sefalet içinde, kendi içinde kavga eden çapulculardı. Bizden bilim ve medeniyet gördüler fakat medeniyet benim malımdır diyecek hale geldiler. İslamiyet’te diyor ilim Çin de de olsa arayınız. İlim Müslümanın yitik malıdır. ne şartlarda olursa olsun ilimi tahsil etmekle mükellefiz” dedi.

Açılış programında söz alan Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerafettin Çelik Fakülte hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Çelik konuşmasında; “ Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi, 5 Haziran 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuş, fakülte bünyemizde şuanda dört farklı bölümün açılmasına müsaade edilmiştir. Bu bölümlerden uluslararası ticaret ve lojistik bölümü, muhasebe ve finansman bölümü öğrenci alma noktasında izin almış, şuanda 31 öğrencimiz uluslararası ticaret ve lojistik bölümüne kayıt yaptırmış öğretime devam etmektedirler.

Programda söz alan Milletvekili Kasım Gülpınar ise yaptığı konuşmada; “Gerçekten bu fakülte süreci bizim için önemli bir süreçtir. Özellikle Sayın Rektör Hocamız, Sayın Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Koçali abimiz Sivil Toplum kuruluşları ve İlçe Başkanımız İlhan Çelik beyin çok emekleri oldu. Bizlerde elimizden geldiğince gayret ettik ve Ankara da son anda bu seneye yetiştirmek üzere çabamızın neticesini aldık. Hem fakültemiz hem de yeni eğitim-öğretim yılımız Siverek’e hayırlı olsun. Emin olun bu topraklar çok bereketli topraklar, hem maddi anlamda hem manevi anlamda. Bu topraklara ne ekerseniz bunun karşılığını alırsınız. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın. İnsanlık adına, yatırım adına, hizmet adına bugün buraya çaktığınız bir çivinin, eğitim adına yaptığınız en ufak bir faaliyetin inanın karşılığını alırsınız” diye konuştu.

   Yapılan açılış konuşmalarının ardından Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın fakültenin kuruluşunda emeği geçenlere plaket takdim etti.

Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen Açılış programının ardından protokol heyeti, ilçe’nin Hasan Çelebi mahallesinde bulunan Fakülte binasına geçerek açılış kurdelasını kestiler.

Kaynak: Editör: İbrahim Taş
Etiketler: HARRAN, ÜNİVERSİTESİ, SİVEREK, UYGULAMALI, BİLİMLER, FAKÜLTESİNİN, AÇILIŞI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı