UA-88098349-1
Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 19:44
 
Harran’da gönüllü 3 Öğretmen Kovid-19 salgınına karşı ücretsiz maske üretiyor
Harran’da gönüllü 3 Öğretmen Kovid-19 salgınına karşı mücadele veren sağlık çalışanları, Jandarma ve Emniyet güçleri için maske üretip talepleri karşılıyor.
GÜNDEM Haberi
Harran’da gönüllü 3 Öğretmen Kovid-19 salgınına karşı ücretsiz maske üretiyor

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde, Harran İMKB Anadolu Lisesi yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele eden sağlık çalışanları için 3D yazıcılarla siperlikli maske üretimine başlandı. Fizik öğretmeni Burcu Türkkan ve Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri Cennet Bayrak ve Muhammed Sümer  tarafından üretilen maskeler, ilk etapta sağlık çalışanlarına verilmeye başlandı. Okulda bulunan 2 adet 3D yazıcıyla üretimine başlanan  maskelerden günde  12 adet üretiliyor, koronavirüsün yayılmasını engellemek için büyük fedakarlıklar yapan sağlık çalışanlarına ve ilçe giriş kontrol noktalarında bulunan emniyet güçlerine  ücretsiz olarak veriliyor.

Harran İmkb Anadolu Lisesi Okul Müdürü Metin Bağcılar , "Maalesef dünyada olduğu gibi, ülkemizde de hızlı bir şekilde yayılıyor. Ülke olarak her türlü tedbir alındı. Bu bağlamda her kurum kendi üzerine düşeni yapmakla mükelleftir. Bizlerde okulumuz olarak stem odamızda öğretmenlerimizin katkılarıyla bu aşamada koruyucu maskeler üretmeye çalıştık.

Sağlık çalışanlarının sürekli kullandıkları onların gözlerini ve ağızlarını her türlü koruyan maske üretimi yapıyorlar. Burada Sağ olsun Öğretmenlerimiz iki makine ile günde 10-12 maske üretimi yapıyorlar. Ürettiğimiz maskeleri ilçemizdeki sağlık personeline ve ilce giriş kontrol noktalarında bulunan emniyet güçlerine ücretsiz olarak veriyoruz.

Din Kültürü öğretmeni Muhammed Sümer yaptığı açıklamada, Bizler Harran İMKB Anadolu lisesinde görev yapmaktayız, Ülkemizin bu zor zamanında bilhassa sağlık çalışanlarımıza 3 boyutlu yazıcılarımızla maske üretmek istedik Öğrencilerimiz EBA tv’den eğitim görüyor bizde tatil yapmak yerine en azından biraz fedakârlık gösterelim ve sağlık çalışanlarımızın, Polisimizin ve jandarmamızın maske taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.  Onların evvela korunmaya ihtiyaçları var hem bu vesileyle bizim de çorbada tuzumuz olsun istedik.

Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Cennet Bayrak ise yaptığı açıklamada, Ülkemizin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ile mücadele ederek sağlık çalışanlarımız en çok hayatlarını riske ederek çok önemli bir görev üstleniyorlar. Bu yüzden çorbada bizim de tuzumuz olsun dedik ve fizik öğretmenimizin öncülüğünde sağlık çalışanlarımıza maske ürettik. Gün geçtikçe bu talepler dahada arttı bu talepleri karşılamak için nöbetleşe sabahtan akşama kadar maskeleri üretmeye devam ediyoruz hoşça kalın evde kalın ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Abdullah Akkurt
Etiketler: Harran’da, gönüllü, 3, Öğretmen, Kovid-19, salgınına, karşı, ücretsiz, maske, üretiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı