UA-88098349-1
Haber Detayı
05 Mayıs 2018 - Cumartesi 22:16
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI
DİYARBAKIR VALİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI
RESMİ AÇIKLAMA Haberi
DİYARBAKIR VALİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Diyarbakır İli Lice,Hani, Kulp, Kocaköy, Hazro ve Silvan ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 02 Mayıs 2018 Çarşamba günü saat 21.00’dan itibaren Jandarma Komando Timleri, Güvenlik Korucuları ve PÖH Timleriyle icrasına başlanılan Bayrak-84 Şehit Güvenlik Korucusu Malik YILDIZ Müşterek operasyonu, 04 Mayıs 2018 Cuma günü saat:21.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.

     Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında;

     -      BTÖ mensuplarınca kullanılan (1) adet sığınak tespit edilmeyi müteakip, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

     -      Bahse konu sığınak, kayalık alanlar ile toprağa gömülü vaziyetteki  jelikan bidonlar içerisinde; 3 adet av tüfeği, 1 adet el telsizi, 3 adet 4’lü pil bloğu, 1 adet mayın/EYP düzeneği, 3 adet Duracell marka pil, 2 adet uyku tulumu, 2 adet sırt çantası, 1 çift ayakkabı, 1 adet erkek kol saati, 25 kg un, 1 litre sıvı yağ ele geçirilmiştir.

     -      Öte yandan Eğil ilçesi Meşeler Köyünde Eğil Cumhuriyet Başsavcılığından alınan karar uyarınca, 04 Mayıs 2018 Cuma günü şüpheli bir şahsın evinin bahçesinde Jandarma İç Güvenlik ve Jandarma Komando Timlerince gerçekleştirilen adli arama faaliyeti neticesinde; (602) adet 7,62 mm AK-47 Kaleşnikof Piyade Tüfeği ve (706) adet 5,56 mm HK-33 Piyade Tüfeğine ait olmak üzere toplam (1.308) adet fişek ele geçirilmiştir.                                                                                                                                   

     Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında, icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde,   piyasa değeri 31.185.250 TL olan 50,15 kg toz, 2,8 kg kubar olmak üzere toplam 52,95 kg esrar maddesi ve 101.350 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Ele geçirilen ve imha edilen  uyuşturucu maddenin günlük kullanım değerleri göz önüne alındığında, bir günde toplam 12.771 bireyin uyuşturucu maddeden zehirlenmesinin önüne geçilmiştir.

     Operasyonel faaliyet ile adli aramalar neticesinde ele geçirilen silah, mühimmat, uyuşturucu maddesi ile delil niteliğine haiz olan malzemeler Cumhuriyet Savcısının talimatı uyarınca muhafaza altına alınmış, diğerleri yerinde imha edilmiştir.

Yol   kontrol ve adli  arama  faaliyetleri  neticesinde; geçici olarak teşkil edilen 11 adet şok yol kontrol ve arama noktalarında (YKN) görevli Jandarma ve Emniyet personeli tarafından, 1.028 şahıs  ve  527 aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi (JABS) marifetiyle, KİHBİ, UYAP ve ASAL sorgulamaları yapılmış, operasyon bölgesi  içerisindeki 24 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan  alınan  karar  uyarınca  adli  arama faaliyeti  gerçekleştirilmiş, yakalanan 23 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

 

 

Kaynak: Editör: İbrahim Taş
Etiketler: DİYARBAKIR, VALİLİĞİ, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı