UA-88098349-1
Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 11:53
 
Bilinçsiz Sulama Harran Ovası'nı Yok Ediyor
Türkiye’nin pamuk ihtiyacının hemen hemen yarısının karşılandığı Harran ovasında pamuk sezonu başladı. Sezonun açılmasıyla birlikte bilinçsiz sulama başladı. Tarladan akan sular köye kadar ulaştı.
GÜNDEM Haberi
Bilinçsiz Sulama Harran Ovası'nı Yok Ediyor

Harran Ovası, yanlış sulama ve yetersiz drenaj kanalları nedeniyle yavaş yavaş kuraklığa teslim oluyor. Şanlıurfa'da madalyonun iki yüzünde ayrı ayrı sorunlar yaşanıyor. Bir tarafta vatandaş susuzluktan şikâyet ederken, bir tarafta da fazla sudan dolayı topraklar elden çıkıyor.

Bilinçsiz sulamanın toprakta çoraklaşmaya ve taban suyunun yükselmesine neden olduğunu tarım yetkililerinin bildirmesine rağmen, vahşi ve bilinçsiz sulamadan dolayı araziler yok olma ile karşı karşıya.

Pamuk alanında Türkiye’nin önde gelen ovaları arasında yer alan Harran ovasında pamuk sezonu başlıdı. Hava koşullarının mevsim normallerinde seyretmesi üzerine ekilen pamuklar sulanmaya başlandı.

Tarlaların aşırı sulamayla birlikte taban suyu seviyeleri, ovanın güneyi başta olmak üzere toprak yüzeyinde görülmeye başlandı. tarlaya su fazla verilince dışarı taşıyor. Dışarı taşıyan su köylerin içerisine kadar girdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilinçsiz, Sulama, Harran, Ovası'nı, Yok, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı