UA-88098349-1
Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 21:48
 
Abdullah Akkurt'un Kaleminden ''Haya ve Utanma‏''
Muhterem okuyucularım! Sohbetimiz, İslamiyet ve İmanımızın bir şubesi olan haya ve utanma, hakkında olacaktır.
GÜNDEM Haberi
Abdullah Akkurt'un Kaleminden ''Haya ve Utanma‏''

İman sahibi olanlar, utanıp, Allah tarafından haram olan ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca yasak olan faaliyetlerden kaçınırlar. Haya, menşe-i itibarıyla iki kısımdır: Biri fırti, diğeri dinidir. Halk tarafından görülecek mahrem yerlerini açmaktan ve benzeri şeylerden utanıp kaçınmak fıtri: fıtrattan utanmayı gerektirmeyrip, şer'i bakımdan yasak olan fill ve harekette bulunmaktan utanıp, kaçınmak da dinidir. Haya, utanmak, insanların en güzel sıfatlarından biridir. Her insanın Cenab-ı Allah'ın yanında, halk arasında yükselmesi ancak haya iledir. Hayası kalmayan bir insanın şerefi de kalmaz.
 
Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ''Haya nerede bulunursa ona muhakkak ziynet (ve şeref ) verir.'' Ve yine ''Haya İmandandır.'' buyurmuşlardır.
 
Utanma üç kısımdır: Cenab-ı Allah'tan, İnsanlardan, Nefisten utanmak.
1- Allah'tan utanmak; emirlerine sarılmak ve yasaklarından sakınmaktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ''Allah'tan hakıla utanınız.'' buyurduğu zaman, Eshab-ı Kiram:
 
''Allah'tan hakkıyla utanmak nasıldır?'' diye sordular. Bunun üzerine Peygamberimiz:
''Başını ve onun doldurduğu şeyleri koruyan, dünya ziynetlerini (süslerini) terk eden, ölümü ve kabirde çürümeyi unutmayan kimse hakkıyla Allah'tan utanmış ve korkmuş olur...'' buyurdular. Allah-ü Teala'dan korkmak, İmanın sıhhatinden doğmaktadır. Dinde sağlam ve samimi olan, muhakkak Allah'tan korkar. Onun için Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.): ''Hayanın azlığı küfürdür.'' buyurdular.
 
2- İnsanlardan utanmak; insanlara açıktan, açığa fenalık ve eza yapmamaktır. Bunun için Resul-ü Ekrem s.a.v.: ''Fenalık ve günah işlerken Allah'tan korkan, insanlardan da korkar.'' buyurmuşlardır. Bir din adamı, Cuma namazı için camiye vardığında, Cuma namazının kılındığını görünce; ''İnsanlardan utanmayandan hayır yoktur'' diyerek yolu değiştirip geri dönmüştür. Anlayanlar için çok ama çok önemli bir mesaj değil mi?
 
Çok çirkin ve yüz karası işler vardır ki, onları yapmaya utanmaktan başka hiç bir engel yoktur. insanın Allah esirgesin, arsız, utanmaz yüzü olursa; dilediğini yapmakta hiç bir engel görmez ve her arzu ettiğini yapar. Bu alışkanlık da onu felakete götürür.
 
3- İnsanın kendi nefsinden utanması; yalnız kaldığı zaman, fenalık ve günah işlemekten sakınmasıdır. Hindistan'nın önde gelen Müslüman bürokratlarından, dinadamı İlahiyatçı prof. dr.  Seyyid Asaf Ali hoca demiştir: ''Bir kimse, aleni olarak yapmasından utandığı şeyi gizli yaparsa, nefsini kendi nazarında hiç bir kıymet ve meziyeti olmadığını kanıtlamış olur.''
 
Cenab-ı Allah Yüce Türk İslam alemini, haya ve utanma'dan mahrum etmeyen kullarından eylesin.
Allah'ın bereketi ve Selamı üzerinize olsun
 
 Kaynakça:
Hadisler: Hasan Burkay Örnekal Camii 1963
Kaynak: Editör: Abdullah Akkurt
Etiketler: Abdullah, Akkurt'un, Kaleminden, ''Haya, ve, Utanma‏'',
Yorumlar
Haber Yazılımı